Pioneer CDJ-1000 MK3 Professional DJ CD Turntable
washington added on 02-07-2011, Classified number: 1424
02-07-2011 washington
inyl Speed Adjust Touch/Brake and Release/Start
Separate control knobs allow for quick adjustment of start and stop timing.
Tempo
Master Tempo
Tempo Control
A 100mm linear high precision slider gives DJs total control and ensures that the tempo adjustment is easy and accurate.
Tempo Control Range
Tempo Control Reset
Resets the tempo to 0% or original tempo of the track regardless of the slider position.
Eject Button & CD Lock
Multi-Read Format
The CDJ-1000MK3 can read CD, CD-R and CD-RW disks for CD-Audio and MP3 data formats.
Front Loading
Cue Functions
Auto Cue
Real Time Cue
Cue Marker Display
Legato Link Conversion For High Quality Sound
Equipped with Pioneer�s wide range technology� Legato Link Conversion. The CDJ-1000MK3 is capable of reproducing sound frequencies above 20kHz, which are lost during normal CD-format playback. Not only does this give great sound reproduction but sounds closer to the original recording and more analog like vinyl.
Shock-Proof Memory and Anti-Vibration Construction
Anti-Vibration
Digital Output
UDG Pioneer CDJ-1000 Bag shown is optional.
For Speedy order contact us via E-mail paylesstore@ymail.com
Please stay SAFE
  • Keep things local by meeting face to face
  • Our advice is to pay only when the product is delivered (cash on delivery).
Views: 751
07xx.xxx.xxx
Show phone number
washington, State New Mexico
Your name
Email address
Phoneoptional
Your message
Attach a fileoptional
I have read and agreed with the Terms & Conditions
Location : Foshan
Location : Shenzhen
Location : Shenzhen
Location : Patiala
Location : Belgium
Location : Rawalpindi
Genelec 1037C Active Monitor Speaker 3 Way 180 Watt 12 Inch Bass 5-----700Euro Product Features 305 mm 12 inch Bass, 130 mm 5 inch Mid and 25 mm